Ködlovagok

Irodalom és képzőművészet találkozása a századfordulón
(1880–1914)

 

„a művészet egy, csak a mód más,
mivel a művész gondolatát kifejezi”
Gulácsy Lajos
A lovag, a magányos lovas a „ködlovagokként” emlegetett írónemzedék novelláinak emblematikus alakja. A „ködlovagoknak” nevezett írók nem voltak soha divatosak, mégis ők voltak azok, akik egyéniségük, belső mélységeik, érzékenységük kifejezésével eljutottak odáig, hogy megfogalmazzák: „…az elbeszélő művészet valódi súlya (…) nem azon van, amit mondunk, és ami alapjában véve igen véges, hanem azon, hogy hogyanmondjuk, ami viszont végtelen.”
A 19–20. század fordulóján, szinte egyszerre jelenik meg az irodalomban és képzőművészetben ez az új ars poetica. Az érzékelés/képzetek közvetítő csatornáin át megteremtődő, álomszerű, látomásos élményvilágot megjelenítő műalkotások a nagybetűs és egységes Művészetfogalom körvonalait sejtetik.
A kiállítás célkitűzése, hogy a művészettudományokban külön vizsgált jelenségeket egyszerre szerepeltesse a tárlaton, a személyes kapcsolatok, hatások, azonos témák és motívumok mellett a szépírói-elbeszélői és festészeti-grafikai formakészlet újításai között megfeleléseket keressen.
 
A kiállítás látogatható: 2010.november 11-től 2011. május 31-ig.

Forrás: http://www.pim.hu/object.b0720342-238e-47f1-a8a5-26bc94ecdfc1.ivy

 

A bejegyzés trackback címe:

https://bmrgk.blog.hu/api/trackback/id/tr992777951

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása